MANGOSTAN - LEGENDARNY OWOC BOGÓW

 

Od wielu pokoleń mangostan był i jest ceniony przez mieszkańców południowej Azji. Według starożytnej legendy, Budda przemierzając tropikalne dżungle, zauważył ten owoc i spróbował go. Kiedy odczuł jego dobroczynny wpływ, pobłogosławił mangostan i podarował go ludziom, jako dar niebios. Odtąd owoc ten jest postrzegany przez Azjatów jako jeden z najbardziej świętych i cennych owoców.

Mangostan - 'Królowa owoców" - Mangostynka

Tajska nazwa: Mang Khut. Dostępność w porze deszczowej od kwiecień do wrzesień

Uzdrawiająca moc królestwa roślin była znana i wykorzystywana już w czasach prehistorycznych. W ostatnim wieku, chińscy lekarze i naukowcy, stosując najnowocześniejsze metody badawcze, zgłębiali tajemnice świata roślin. Odkryli właściwości owoców, warzyw i ziół, które przyspieszają regenerację organizmu. Niektórzy z nich uważają, że ŻYCIE (np. człowiek) może być „uzdrowione” tylko przez inne „ŻYCIE” (zioła, rośliny).

Obok rambutanów i durianu, Chińczycy i Tajowie mangostan uważają za "królową wszelkich owoców".
Te dwa ostatnie owoce - durian i mangostan, chociaż całkiem niezwiązany ze sobą, nazywane są jako "King & Queen" (Król i Królowa) wszystkich tropikalnych owoców.

Południowa Tajlandia, a zwłaszcza obszar wokół Surat Thani blisko Phuket i Koh Samui jest najpopularniejszym terenem upraw mangostynek, będących w całym kraju symbolem pory deszczowej. Ten wspaniały owoc ma grubą brązowo-czerwoną łupinę, wewnątrz której kryją się soczyste słodko kwaśne cząstki z lekko cierpką nutą. Im więcej cząstek jest w łupince tym mniej zawiera ona pestek. Najłatwiej obiera się przy użyciu noża, którym rozkrawamy skórę w połowie i rozdzielamy na dwie części. Jest to zwyczajowy tajski lekki deser po posiłku .


"Pierwsze promienie słoneczne zaczynają padać na tropikalne lasy południowej Azji, powoli ustępuje mgła. Jest jeszcze wcześnie, ale pobliskie wioski i miasteczka już tętnią życiem - tu i ówdzie słychać hałas ulicznych przekupniów i handlarzy. Na pozór wszystko wygląda tak samo, ale ten dzień różni się od wszystkich innych...
 

 

W powietrzu można wyczuć podniecenie. W tej tropikalnej części świata, większość owoców i warzyw jest dostępna przez cały rok, ale tego dnia w sklepach i marketach pojawia się "coś innego"...

 

Od wielu wieków ta scena odgrywana była na ziemiach znanych obecnie jako Tajlandia, Wietnam, Kambodża, Chiny, Indonezja, Malezja i Filipiny. Egzotyczne  owoce tropikalne, wysoko cenione,  były źródłem zadowolenia i korzyści dla niezliczonych kolejnych pokoleń. "

 

Takie wydarzenie miało i obecnie ma miejsce tylko dwa razy do roku. Jest to okres zbiorów wyjątkowego owocu, uważanego za "Królą Owoców" - GARCINIA MANGOSTANA.

 

(świąteczne prace artystyczne z owoców m.in.: mangostan, ananas, durian, rambutan, Cayenne, inne)

     
   

 

 

W Chinach bardzo zaskoczyła nas wysoka cena na bazarach i w sklepach owocu mangostan zwanego tutaj mangosteen (czyt. mangostin). W południowych Chinach, gdzie spotkaliśmy mangostan np.  w Szanghaiu, Guilin i w Hong Kongu za dwa owoce płaciliśmy 10 juanów, za 4 owoce po 20 juanów czyli 2,5 USD.
Jednym słowem 4 owoce kosztowały nas około 7,50 zł. Zrozumieliśmy dzięki temu, dlaczego sok z mangostanu ZENTHONIC ma również odpowiednią cenę 230,00zł dla Klienta i 173,00zł dla Klubowicza.

 

Cena klubowa Zenthonic >>>   Cena sprzedaży detalicznej Zenthonic >>>      Zapytaj >>>


 wyślij link  


Wszystkie materiały i zdjęcia na stornach oraz w galeriach posiadają prawa autorskie i posiadają zakaz kopiowania. Kopiowanie tylko za nasza pisemną zgodą.